Autor
Monika Wasilonek
Konsultacja merytorycznaLek. Aleksandra Witkowska
Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.
Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.
7 min czytania
Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ
Amoksiklav to antybiotyk wydawany na receptę. Stosuje się go w przypadkach zakażeń bakteryjnych, najczęściej w leczeniu zakażeń dróg oddechowych, ucha, zatok, dróg moczowych, skóry, tkanek, kości i stawów. Jak działa lek Amoksiklav i jak należy go dawkować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania tego antybiotyku? Ile kosztuje Amoksiklav po refundacji i czy na rynku są dostępne jego zamienniki?
Antybiotyki | Shutterstock
SPIS TREŚCI
- Amoksiklav - co to za lek?
- Amoksiklav - skład i działanie leku
- Amoksiklav - jakie substancje pomocnicze zawiera?
- Amoksiklav - metabolizm i wydalanie z organizmu
- Amoksiklav - jakie są wskazania do stosowania?
- Amoksiklav - przeciwwskazania do zastosowania
- Amoksiklav - jakie środki ostrożności należy zachować?
- Amoksiklav - jak dawkować?
- Amoksiklav - skutki przedawkowania
- Amoksiklav - działania niepożądane
- Amoksiklav - interakcje z innymi lekami i alkoholem
- Amoksiklav a ciąża i karmienie piersią
- Amoksiklav - cena i refundacja
- Amoksiklav - czy istnieją zamienniki leku?
Amoksiklav jest antybiotykiem z dwoma substancjami czynnymi, czyli amoksycyliną i kwasem klawulanowym. Preparat ten wydawany jest wyłącznie na receptę i stosuje się go w leczeniu zakażeń bakteryjnych.
Warto jednak nadmienić, że jest dostępny w różnych postaciach:
- granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej 875 mg+125 mg - 14 saszetek w opakowaniu;
- proszku do sporządzenia zawiesiny doustnej 400 mg+57 mg/5 ml - butelka 35 ml lub 70 ml lub 140 ml;
- proszku do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań lub infuzji 500 mg+100 mg - 5 fiolek w opakowaniu;
- proszku do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań lub infuzji 1000 mg+200 mg - 5 fiolek w opakowaniu;
- tabletek powlekanych 250 mg+125 mg - 21 sztuk w opakowaniu;
- tabletek powlekanych 500 mg+125 mg - 14 lub 21 sztuk w opakowaniu;
- tabletek powlekanych 875 mg+125 mg - 14 lub 20 sztuk w opakowaniu.
Producentem leku Amoksiklav jest Sandoz GmbH, czyli światowy lider rynku leków generycznych i biopodobnych.
Popularny dziś koncern swoją działalność rozpoczął jako niewielka spółka chemiczna. Jej początki sięgają 1886 roku. Firma powstała w szwajcarskiej Bazylei i zajmowała się produkcją barwników. W przeciągu 10 lat udało się wypracować i wyprodukować pierwszą substancję farmaceutyczną, czyli antypirynę. Natomiast w 1929 roku na rynek wprowadzona Calcium Sandoz, czyli preparat, który stał się przełomowym lekiem nowoczesnej terapii wapniowej. Do dziś jest jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych preparatów koncernu Sandoz GmbH.
Co warto wiedzieć o antybiotykach? Sprawdź: Antybiotyki - rodzaje, działanie, stosowanie i skutki uboczne [WYJAŚNIAMY]
Amoksiklav - skład i działanie leku
Lek Amoksiklav jest antybiotykiem złożonym i w jego składzie zawarte zostały dwie substancje czynne, czyli amoksycylina i kwas klawulanowy. Proporcje tych dwóch składników to (zazwyczaj) odpowiednio 7:1.
Pierwsza z substancji czynnych amoksycylina jest półsyntetyczną penicyliną, która wykazuje dość szerokie spektrum działania antybakteryjnego. Związek ten jest zaliczany do antybiotyków beta-laktamowych, co wskazuje na obecność charakterystycznego pierścienia beta-laktamowego w cząsteczce. Na strukturę tego pierścienia działają enzymy z grupy beta-laktamaz, które są wytwarzane przez niektóre bakterie.
- Alexander Fleming - odkrywca penicyliny. Jeden z setki najważniejszych ludzi XX wieku
Wybrane beta-laktazamy, które są obecne w komórkach bakterii wpływają na rozkład i unieczynnienie cząsteczek antybiotyku, co okazuje się być jedną z przyczyn op*rności danych bakterii na działanie antybiotyków beta-laktamowych. Działanie antybiotyków beta-laktamowych to hamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii, co z kolei powoduje jej osłabienie, a następnie śmierć komórki bakteryjnej.
Drugi ze składników aktywnych to kwas klawulanowy, który hamuje aktywność wybranych beta-laktamaz, czyli enzymów rozkładających amoksycylinę wytwarzaną przez op*rne szczepy bakteryjne. Działanie kwasu sprawia, że op*rne bakterie stają się wrażliwe na działanie antybiotyku. Warto nadmienić, że sam kwas klawulanowy nie wykazuje znaczącego działania antybakteryjnego.
Oprócz dwóch substancji czynnych antybiotyk zawiera w składzie substancje pomocnicze. Skład leku jest uzależniony od wariantu antybiotyku.
Substancje pomocnicze tabletek powlekanych to: krzemionka koloidalna bezwodna, krospowidon, sodu kroskarmeloza, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, etyloceluloza, polisorbat 80, cytrynian trietylu, tytanu dwutlenek oraz talk.
Substancje pomocnicze granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej to: magnezu stearynian, aspartam, aromat cytrynowo-brzoskwiniowo-truska*wkowy, krzemionka strącona, kroskarmeloza sodowa, a także celuloza mikrokrystaliczna.
Substancje pomocnicze proszku do sporządzania zawiesiny doustnej to: kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian bezwodny, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloceluloza wysuszona, guma ksantanowa, krzemionka koloidalna bezwodna, krzemu dwutlenek, aromat dzikiej wiśni, aromat cytrynowy, sacharyna sodowa wysuszona oraz mannitol.
Z kolei w składzie tabletek do sporządzania zawiesiny doustnej zawarte zostały: aromat owoców tropikalnych, aromat słodkich pomarańczy, aspartam, krzemionka koloidalna bezwodna, żelaza tlenek żółty, talk, olej rycynowy i mikrokrystaliczna celuloza krzemowana.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o amoksycylinie, przeczytaj: Amoksycylina
Zarówno amoksycylina i kwas klawulanowy bardzo szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego, także maksymalne stężenie następuje ok. godzinę po zażyciu leku. Biodostępność tych dwóch substancji wynosi ok. 70%.
Pierwszy ze składników, czyli amoksycylina wiąże się z białkami osocza w ok. 18%. Natomiast kwas klawulanowy wiąże się w ok. 25%. Obie substancje osiągają stężenie terapeutyczne w pęcherzyku żółciowym, narządach jamy brzusznej, skórze, tkance tłuszczowej, mięśniach oraz płynie maziowym i otrzewnowym.
Lek Amoksiklav przenika przez łożysko i jest wydzielany do mleka kobiecego, ale nie przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego.
Metabolitem amoksycyliny jest nieczynny kwas penicylinowy, który jest wydalany głównie przez nerki. Z kolei kwas klawulanowy jest metabolizowany i wydalany z organizmu z moczem i kałem oraz w postaci dwutlenku węgla wraz z wydychanym powietrzem.
Czy wiesz, kto odkrył penicylinę? Sprawdź: Alexander Fleming - odkrywca penicyliny. Jeden z setki najważniejszych ludzi XX wieku
Podstawowym wskazaniem do zastosowania leku Amoksiklav jest zwalczanie zakażeń bakteryjnych u osób dorosłych i dzieci. Antybiotyk ten jest skuteczny w leczeniu:
- ostrego bakteryjnego zapalenia zatok;
- ostrego zapalenia ucha środkowego;
- zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli;
- pozaszpitalnego zapalenie płuc;
- zapalenia pęcherza moczowego;
- odmiedniczkowego zapalenia nerek;
- zakażenia skóry i tkanek miękkich, zwłaszcza zapalenia tkanki łącznej;
- zakażenia po ukąszeniach zwierząt;
- zakażeń narządów rodnych u kobiet;
- ciężkiego ropnia okołozębowego z szerzącym się zapaleniem tkanki łącznej;
- zakażenia kości i stawów, a zwłaszcza zapalenie kości i szpiku;
- zapobiegawczo w celu przeciwdziałania zakażeniom podczas dużych zabiegów chirurgicznych.
Jakie nieprawdziwe informacje rozpowszechnia się o antybiotykach? Przeczytaj: Sześć mitów na temat antybiotyków
Amoksiklav - przeciwwskazania do zastosowania
Nie każdy pacjent zmagający się z infekcją bakteryjną może zastosować lek Amoksiklav. W ulotce dołączonej do opakowania producent zawarł informacje o przeciwwskazaniach do zastosowaniu tego antybiotyku.
Przeciwwskazaniami do zastosowania leku Amoksiklav są:
- nadwrażliwość na substancje czynne lub jakikolwiek inny składnik leku;
- nadwrażliwość na jakiekolwiek penicyliny;
- ciężka i natychmiastowa reakcja alergiczna na ten lub inny antybiotyk w przeszłości;
- żółtaczka lub zdiagnozowanie nieprawidłowości w pracy wątroby spowodowane w przeszłości przez stosowanie antybiotyków.
W przypadku jakichkolwiek przeciwwskazań do zastosowania antybiotyku, to lekarz indywidualnie ocenia ryzyko stosowania leku u pacjenta.
Czym jest wstrząs anafilaktyczny i kiedy może nastąpić? Przeczytaj: Wstrząs anafilaktyczny - wszystko, co powinieneś wiedzieć [WYJAŚNIAMY]
W ulotce dołączonej do leku Amiksoklav zawarta jest lista środków ostrożności, jakie należy zachować zanim rozpocznie się terapię lekiem, a także w trakcie leczenia. Wśród środków ostrożności warto wskazać na:
- przed zastosowaniem leku Amoksiklav, należy zebrać dokładny wywiad dotyczący uprzednio występujących reakcji nadwrażliwości na penicyliny, cefalosporyny lub inne leki beta-laktamowe;
- reakcje nadwrażliwości występują znacznie częściej u pacjentów, u których wcześniej wystąpiła nadwrażliwość na penicyliny oraz u osób z chorobami atopowymi. Wystąpienie reakcji alergicznej jest sygnałem do przerwania terapii lekiem;
- u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek mogą wystąpić drgawki;
- nie powinno się stosować leku Amoksiklav u pacjentów z podejrzeniem mononukleozy zakaźnej;
- długotrwałe stosowanie tego antybiotyku może spowodować nadmierny wzrost drobnoustrojów niewrażliwych na jego działanie;
- na początku stosowania leku może wystąpić rumień z krostkami i gorączką, który jest konsekwencją ostrej osutki krostkowej. Jeśli wystąpi taka reakcja, lek należy odstawić;
- u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lek należy stosować bardzo ostrożnie;
- przy długotrwałym leczeniu należy wykonywać okresową ocenę czynności narządów wewnętrznych, w tym nerek, wątroby i układu krwiotwórczego;
- u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek dawkę leku należy dostosować do stopnia niewydolności nerek;
- u pacjentów z cewnikiem dopęcherzowym należy systematycznie kontrolować drożność cewnika;
- podczas leczenia amoksycyliną należy stosować enzymatyczne metody z glukooksydazą do oznaczania stężenia glukozy w moczu, ze względu na możliwość fałszywie dodatnich wyników testów nieenzymatycznych;
- dodatnie wyniki testu u pacjentów otrzymujących amoksycylinę z kwasem klawulanowym należy interpretować ostrożnie i potwierdzić innymi metodami diagnostycznymi.
Co warto wiedzieć o naturalnej antybiotykoterapii? Sprawdź: Naturalne antybiotyki - masz je w swojej kuchni
Dawkowanie leku Amoksiklav ustala lekarz, który zaleca stosowanie tego antybiotyku. Właściwa dawka jest uzależniona od nasilenia i umiejscowienia zakażenia, ale także od wieku i wagi pacjenta. Konkretna dawka jest też zależna od wariantu leku, który pacjent będzie stosować:
- tabletki powlekane 375 mg - w tym wariancie proporcja amoksycyliny i kwasu klawulanowego wynosi 2:1. Tabletki są przeznaczone dla osób dorosłych oraz dzieci, których waga przekracza 40 kilogramów. Dawka zalecana w ulotce to jedna tabletka podawana 3 razy w ciągu doby. Tabletkę należy połknąć w całości i popić szklanką wody. Pomiędzy dawkami należy zachować co najmniej 4 godziny odstępu;
- tabletki powlekane 625 mg oraz QUICKTAB 625 mg - w tym wariancie proporcja amoksycyliny i kwasu klawulanowego wynosi 4:1. Lek w tej postaci jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci z wagą powyżej 40 kilogramów. Właściwa dawka to jedna tabletka 625 mg podawana 3 razy na dobę. Dzieci z wagą poniżej 40 kg mogą otrzymywać dawkę wynoszącą od 20 do 60 mg amoksycyliny i odpowiednio od 5 do 15 mg kwasu klawulanowego na kilogram masy ciała na dobę w podziale na 3 dawki. Pacjentom poniżej 6. roku życia zaleca się lek w postaci zawiesiny;
- tabletki powlekane 1000 mg oraz QUICKTAB 1000 mg, granulat do sporządzania zawiesiny 1000 mg - w tym wariancie proporcja amoksycyliny i kwasu klawulanowego wynosi 7:1. Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci o wadze powyżej 40 kilogramów. Dawka to jedna tabletka lub 1 saszetka granulatu podawane dwa razy na dobę. Jeśli zakażenie ma ciężki bądź ostry przebieg zaleca się podanie leku 3 razy na dobę. Zawiesinę należy wypijać podczas posiłków, natomiast tabletki zażywa się tuż przed posiłkiem lub na jego początku;
- proszek do sporządzania zawiesiny 457 mg/5 ml - to wariant leku, który jest zalecany dla dzieci o wadze nie przekraczającej 40 kilogramów. Amoksycylinę i kwas klawulanowy podaje się dziecku w ilości od (25 mg + 3,6 mg) do (45 mg + 6,4 mg)/kg m.c./dobę w 2 dawkach. Przy cięższych zakażeniach można stosować do (70 mg + 10 mg) substancji na każdy kg masy ciała na dobę w 2 dawkach podzielonych. Zawiesinę należy przyjmować bezpośrednio przed posiłkiem lub na jego początku. W opakowaniu znajduje się pipeta, która służy do odmierzania i podawania dawki;
- proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji - w tym wariancie antybiotyk jest podawany dożylnie przez lekarza lub pielęgniarkę. Lek podaje się poprzez zastrzyki dożylne czy też poprzez dren wlewu kroplowego. Dorosłym oraz dzieciom ważącym powyżej 40 kg podaje się (1000 mg + 200 mg) leku, czyli zawartość 2 fiolek co 8 godzin. W profilaktyce zakażeń przy zabiegach chirurgicznych dawka wynosi (1000 mg + 200 mg) i podaje się ją równocześnie ze znieczuleniem.
O czym warto pamiętać przy stosowaniu leków? Przeczytaj: Jak skutecznie zażywać leki?
Amoksiklav - skutki przedawkowania
Przyjęcie zbyt dużej ilości leku Amoksiklav może doprowadzić do wystąpienia objawów przedawkowania leku. Przedawkowanie leku Amoksiklav może objawiać się:
- nudnościami;
- wymiotami;
- biegunką;
- drgawkami.
Jak leki mogą działać na nasz organizm? Sprawdź: Działania niepożądane leków
Amoksiklav - działania niepożądane
Stosowaniu antybiotyku Amoksiklav może wywołać u pacjentów działania niepożądane i skutki uboczne. Warto jednak pamiętać, że nie występują one u każdego z pacjentów, ale każdy podejrzany objaw niezwłocznie należy zgłosić do lekarza.
Po zastosowaniu leku Amoksiklav mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak: wysypka skórna, zapalenie naczyń krwionośnych, gorączka, ból stawów, obrzęk węzłów chłonnych, obrzęk naczynioruchowy czy omdlenia.
W każdym przypadku po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu, istotne jest zgłaszanie podejrzanych objawów niepożądanych, co umożliwia monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego.
- Jak działa Delortan - lek na alergię w płynie?
Ogólna klasyfikacja częstotliwości występowania niepożądanych reakcji organizmu wyróżnia następujące zasady: bardzo często (≥1/10), często (≥1/100 do <1/10), niezbyt często (≥1/1 000 do <1/100), rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000), bardzo rzadko (<1/10 000), nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
W przypadku leku Amoksiklav klasyfikacja działań niepożądanych wygląda następująco:
- działania niepożądane występujące bardzo często (częściej niż u 1 na 10 osób) - biegunka;
- działania niepożądane występujące często (rzadziej niż u 1 na 10 osób) - kandydoza, nudności, wymioty;
- działania niepożądane występujące niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 100 osób) - wysypka, świąd, pokrzywka, niestrawność, zawroty głowy, bóle głowy, zwiększenie aktywności pewnych substancji (enzymów) wytwarzanych w wątrobie;
- działania niepożądane występujące rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 osób) - wysypka skórna z pęcherzykami, rumień wielopostaciowy, w badaniach krwi mała liczba krwinek białych i komórek biorących udział w krzepnięciu krwi;
- inne działania niepożądane - reakcje alergiczne, zapalenie jelita grubego, ciężkie reakcje skórne, aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Jak szybko antybiotyki zaczynają działać? Sprawdź: Po jakim czasie działa antybiotyk?
Amoksiklav - interakcje z innymi lekami i alkoholem
Zanim rozpocznie się stosowanie leku Amoksiklav bardzo ważne jest, aby dokładnie przekazać lekarzowi, jakie leki były stosowane dotychczas.
Antybiotyku Amoksiklav nie wolno łączyć z:
- allopurynolem;
- probenecydem;
- lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi;
- metotreksatem;
- mykofenolanem mofetylu.
Jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe należy monitorować parametry krzepnięcia. Nierzadko konieczne okazuje się dostosowanie dawki leku przeciwzakrzepowego.
Substancja czynna amoksycylina zmniejsza wydalanie metotreksatu, przez co nasila jego toksyczny wpływ na organizm. Z kolei probenecyd zmniejsza wydzielanie kanalikowe amoksycyliny, zwiększa jej stężenie we krwi i przedłuża działania. Zastosowanie leku Amoksiklav łącznie z allopurynolem może doprowadzić do wystąpienia osutki skórnej.
Jednoczesne przyjmowanie Amoksiklavu i mykofenolanu mofetylu zmniejsza stężenie aktywnego metabolitu - kwasu mykofenolowego. Pacjenta należy obserwować zarówno w trakcie leczenia jak i po zakończeniu terapii.
Podczas przyjmowania antybiotyku Amoksiklav nie wolno pić alkoholu.
Jakich leków nie należy ze sobą łączyć? Sprawdź: Niebezpieczne interakcje
Amoksiklav a ciąża i karmienie piersią
W czasie ciąży nie powinno się stosować leku Amoksiklav. Stosowanie tego preparatu dopuszcza się jedynie wtedy, gdy jest to koniecznie, a korzyści z leczenia przewyższają ryzyko uszkodzenia płodu. Nie zaobserwowano jednak, aby amoksycyklina połączona z kwasem klawulanowym powodowały wzrost ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.
Z kolei w przypadku kobiet karmiących piersią stosowanie leku Amoksilav musi zostać dokładnie przeanalizowane przez lekarza. Stwierdzono bowiem, że substancje czynne antybiotyku przenikają do mleka matki. Jeśli matka stosuje lek, u dziecka mogą wystąpić takie dolegliwości jak biegunka, reakcja uczuleniowa czy kolonizacja grzybów na błonach śluzowych. Dlatego też w większości przypadków decyzja o zastosowaniu leku Amoksiklav wiąże się z odstawieniem dziecka od piersi.
Czy leki można stosować w ciąży? Sprawdź: Ciąża a leki
Amoksiklav - cena i refundacja
Bardzo ważną informacją dla pacjentów, którym lekarz zalecił stosowanie leku Amoksiklav, jest to, że ten antybiotyk częściowo jest refundowany. Ceny leku mogą się nieznacznie różnić, ale uśredniając, za lek należy zapłacić:
Wariant leku | Producent | Cena 100% | Cena po refundacji |
---|---|---|---|
Amoksiklav - 14 tabletek powlekanych; 1 g (875 mg + 125 mg) | Delfarma | ok. 26 złotych | ok. 13 złotych |
Amoksiklav - 20 tabletek powlekanych; 1 g (875 mg + 125 mg) | Delfarma | ok. 36 złotych | ok. 18 złotych |
Amoksiklav - 14 tabletek powlekanych; 1 g (875 mg + 125 mg) | Inpharm | ok. 25 złotych | ok. 13 złotych |
Amoksiklav - 14 tabletek powlekanych; 1 g (875 mg + 125 mg) | Pharmavitae | ok. 24 złotych | ok. 12 złotych |
Amoksiklav - 14 tabletek powlekanych; 1 g (875 mg + 125 mg) | Pretium Farm | ok. 26 złotych | ok. 13 złotych |
Amoksiklav - 14 tabletek powlekanych; 1 g (875 mg + 125 mg) | Sandoz | ok. 30 złotych | ok. 16 złotych |
Amoksiklav - 20 tabletek powlekanych; 1 g (875 mg + 125 mg) | Sandoz | ok. 40 złotych | ok. 20 złotych |
Amoksiklav - 14 tabletek powlekanych; 625 mg (500 mg + 125 mg) | Sandoz | ok. 18 złotych | ok. 10 złotych |
Amoksiklav - 20 tabletek powlekanych; 625 mg (500 mg + 125 mg) | Sandoz | ok. 23 złote | ok. 11 złotych |
Dlaczego zwiększa się op*rność bakterii na antybiotyki? Sprawdź: Op*rność bakterii na antybiotyki podwoiła się w ciągu ostatnich 20 lat
Na polskim rynku są dostępne zamienniki leku Amoksiklav. Wśród nich można wskazać na:
- Amoxicillin + Clavulanic Acid Aurovitas w tabletkach powlekanych;
- Amylan w tabletkach powlekanych;
- Auglavin PPH w tabletkach powlekanych i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej;
- Augmentin w tabletkach powlekanych i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej;
- Co-amoxiclav Bluefish w tabletkach powlekanych;
- Forcid w tabletkach doustnych lub do sporządzania zawiesiny;
- Hiconcil Combi w tabletkach powlekanych i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej;
- Polamoklav w tabletkach powlekanych;
- Ramoclav w tabletkach powlekanych;
- Taromentin w tabletkach powlekanych, proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.
Kiedy warto poprosić o zamiennik? Sprawdź: Zamieniaj, kiedy możesz
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ
- Print Icon
- Mail Icon
- Amoksiklav
- leki
- antybiotyki
- antybiotyk
- Antybiotyk na zatoki
- choroby układu oddechowego
- choroby układu moczowego
- choroby skóry
- choroby stawów
- choroby kości
- leki na receptę